Grad Beograd objavio je da je u toku javni uvid u Nacrt Plana detaljne regulacije za blok između ulica Poenkareove, Jovana Avakumovića, Bulevara despota Stefana i Mitropolita Petra, koji će trajati do 10. juna. Naručilac plana je Delta Real Estate, a obrađivač Revolution Architects d.o.o. Beograd.
Granicom Plana detaljne regulacije ovaj projekat obuhvata deo teritorije Gradske opštine Palilula, blok između ulica Poenkareova, Jovana Avakumovića, Bulevar despota Stefana i Mitropolita Petra sa kontaktnim saobraćajnicama, kao i kružnu raskrsnicu kod Dunav stanice, sa vezama saobraćajnica i infrastrukture do postojeće, odnosno planirane mreže, i novoplaniranu kružnu raskrsnicu koja se nalazi na istočnom delu u odnosu na posmatranu lokaciju. Površina obuhvaćena planom iznosi oko 9,23 hektara.
“Prostor u obuhvatu Plana nalazi se u samom jezgru urbanog tkiva Beograda. Urbana matrica u obuhvatu Plana je nasleđena još iz 19. veka uz sporadične izmene. Granicom Plana obuhvaćena je zona industrijskog nasleđa, odnosno deo celine Prva industrijska zona Beograda sa kompleksima Beogradskog pamučnog kombinata i zgradom Stare klanice„, navodi se u pomenutom dokumentu.
Na predmetnoj lokaciji u planu su i mešoviti gradski centri u okviru kojih se planira izgradnja stambeno-poslovnog kompleksa i površine za višeporodično stanovanje u postojećim organizovanim naseljima – otvoreni blok.
Prema bilansu urbanističkih parametara u okviru mešovitih gradskih centara planirano je 158.828 metara kvadratnih za stanovanje i 47.791 kvadrata za komercijalne sadržaje.
Mešoviti gradski centri podrazumevaju kombinaciju komercijalnih sadržaja sa stanovanjem, na četiri građevinske parcele i to na prvoj i drugoj parceli u odnosu 98,2 odsto maksimalno stanovanje, a 1,8 odsto minimalno poslovanje. Za građevinsku parcelu tri predviđeno je 100 odsto poslovanje, dok je za parcelu četiri u planu 97 odsto namene stanovanja i tri odsto poslovnih sadržaja.
U okviru osnovne prateće namene planiraju se saobraćajne, pešačke, zelene i parking površine, a dozvoljena je izgradnja i pratećih objekata infrastrukture za potrebe planirane izgradnje. U postamentima planiranih objekata obavezujući su komercijalni sadržaji i garaže.
U planu predškolske ustanove i biblioteka
U okviru granice Plana nisu evidentirani objekti predškolskih ustanova, te je za ukupan broj od oko 3.700 planiranih stanovnika potrebno obezbediti smeštaj za oko 272 dece predškolskog uzrasta. Kako se navodi u pomenutom dokumentu, ovaj smeštaj planiran je u četiri depandansa, u prizemlju planiranih stambenih objekata.
“U okviru GP3, u prizemlju objekta, planom je predviđena biblioteka, korisne površine 350 kvadratnih metara”.
Kada je reč o višeporodičnom stanovanju u postojećim organizovanim naseljima, Planom se ono zadržava u Ulici Jovana Avakumovića, gde su planirane dve građevinske parcele sa postojećim načinom korišćenja zemljišta.
“Objekti se zadržavaju u okviru postojeće građevinske linije i visine (P+6-P+8), uz mogućnost dogradnje poslednje etaže objekta koja je izgrađena u formi povučene etaže (proširenje postojećih stanova na zajedničke terase)”, stoji u pomenutom dokumentu.
Beogradski pamučni kombinat osnovan kao fabrika trikotaže 1911. godine
Kompleks Beogradskog pamučnog kombinata, koji se nalazi na adresi Poenkareova 22, jedan je od najočuvanijih fabričkih kompleksa nastalih do 1941. godine i samim tim reprezentativni predstavnik industrijskog i graditeljskog nasleđa Beograda. Poseduje istorijske, društvene, kulturološke, urbanističke i arhitektonske vrednosti, zbog kojih uživa status dobra pod prethodnom zaštitom.
“Prvobitno nastala kao fabrika trikotaže Milana Ječmenice (osnovana 1911. godine), a od 20-tih godina prošlog veka – Beogradska tekstilna industrija, koja je postepenom modernizacijom postala jedna od vodećih tekstilnih fabrika na području Balkana. Krajem pedesetih godina prošlog veka dobila je današnji naziv – Beogradski pamučni kombinat. Vremenom, tehnološki proses je modernizovan, pojedini objekti su nadograđeni, podignuti su novi objekti ali jezgro kompleksa čini prvobitno formirana struktura”, precizira se u dokumentaciji objavljenoj na sajtu Grada Beograda.
Na fabričkom kompleksu izgrađenom do 1924. godine radove je izvodio inženjer Mihailo Belić. Jezgro kompleksa čini tkačnica dok su po obodu fabričkog kruga podignuta predionička odeljenja, magacini i stovarišta, administrativni objekti i kuća za portira. U fabričkom krugu nalazili su se stanovi za direkciju, stanovi činovnika, direkcija i kancelarije, kotlarnica. Nova moderna predionica podignuta je 1928. godine. Svi objekti su izvedeni u opeci, u duhu arhitekture akademizma sa karakterističnim elementima industrijske arhitekture.
Kompleks prve beogradske klanice inicirao izgradnju pruge
Zgrade Stare klanice u Bulevaru despota Stefana 111 čine deo kompleksa prve beogradske klanice koji je bio prvi izvedeni objekat inženjera Miloša Savčića.
Podizanje klanice iniciralo je izgradnju železničke pruge, koja je povezivala Klanicu sa Glavnom železničkom stanicom. U okviru kompleksa sagrađen je veliki broj objekata različite namene: glavna i kancelarijska zgrada, obori, hladnjače, radnički stanovi, berzanska, poštanska i telegrafska zgrada, hotel. Tokom Drugog svetskog rata klanica je pretrpela velika oštećenja, veći deo objekata je porušen a nakon rata na njenom jezgru nastavila su da rade nova preduzeća – Galenika i Sutjeska. Prvobitno spoljno oblikovanje zgrada izvedeno je prema ideji Danila Vladisavljevića.